تبلیغات
علوم پزشكی

علوم پزشكی
سلامتی وزندگی درکار:حق اساسی هرانسان

عوامل موثر در برق گرفتگی

مثل اینکه یکی از دوستان(اقا مازیار) بلاخره راضی شد مطلبی برای ما بفرسته البته از همینجا از ایشان تشکر می کنم و اگر چنانچه E_MAIL خودشان رو هم سری بزنند پیام تشکر بنده را خواهند دید.من از این دوست نادیده کمال تشکر را دارم و از ایشان خواهش میکنم در صورت امکان بازهم بنده را مورد لطف خود قرار دهند.
ECLECTERIC SHOCK

شدت جریان AMPERAGE

شدت جریان در برق گرفتگی عامل اصلی و مخاطره آمیز می باشد. به عبارت دیگر، عامل مرگ مصدوم شدت جریان می‏باشد. جریان برق با شدت دو میلی آمپر فقط لرزش خفیفی در بدن ایجاد می‏كند و جریانهای بالاتر از نه میلی آمپر سبب بروز شوك زودگذر در سطح بدن می‏شود و در جریانهای بالاتر از سی میلی آمپر خطر مرگ انسان را تهدید می‏كند. بطور كلی مقدار جریانی كه از بدن عبور می كند، بستگی به عوامل زیر دارد:

  • پتانسیل (ولتاژ) برقی كه شخص در معرض آن قرار گرفته است.
  • شرایط عایق بودن مكانی كه حادثه در آن محل اتفاق افتاده است.
  • مقاومتی كه پوست یا لباس شخص یا مجموعه آنها از خود نشان می‏دهند.
  • محل تماس بدن با جسم هادی.
  • فشار و میزان سطح تماس بدن با جسم هادی.

مسیر جریان برق

 وقتی جریان برق وارد بدن می‏شود، مسیر خود را از راهی كه كمترین مقاومت را دارد، انتخاب می‏كند و از نقطه‏ای نزدیك اتصال به زمین خارج می‏شود. این ورود و خروج سبب از بین رفتن بافتها و ضایعات شدید مانند از بین رفتن عضو و حتی مرگ می‏شود. بطور خلاصه جریان برق ممكن است از دست چپ به دست راست و بالعكس ، از دست راست به دست پای راست یا چپ، از دست چپ به پای چپ یا راست و یا از پای راست به چپ و بالعكس و یا از میان سیستم عصبی مركزی عبور كند، در هر حال اگر جریان برق به طریقی از بدن عبور كند كه قلب در مسیر آن قرار گیرد، این بدترین و مخاطره‏آمیزترین حالت برای مصدوم می‏باشد.

نوع جریان DC/AC

در برق گرفتگی نوع جریان نیز بسیار مهم است. جریان برق متناوب خطرناك‏تر از جریان برق مستقیم است. زیرا جریان متناوب باعث انقباض دایمی عضله شده و قطع جریان وصل شده به بدن طولانی می‏شود و در نتیجه آسیب وارده نیز تشدید می‏شود. البته در ولتاژهای بالا