علوم پزشكی
سلامتی وزندگی درکار:حق اساسی هرانسان

عوامل موثر در برق گرفتگی

مثل اینکه یکی از دوستان(اقا مازیار) بلاخره راضی شد مطلبی برای ما بفرسته البته از همینجا از ایشان تشکر می کنم و اگر چنانچه E_MAIL خودشان رو هم سری بزنند پیام تشکر بنده را خواهند دید.من از این دوست نادیده کمال تشکر را دارم و از ایشان خواهش میکنم در صورت امکان بازهم بنده را مورد لطف خود قرار دهند.
ECLECTERIC SHOCK

شدت جریان AMPERAGE

شدت جریان در برق گرفتگی عامل اصلی و مخاطره آمیز می باشد. به عبارت دیگر، عامل مرگ مصدوم شدت جریان می‏باشد. جریان برق با شدت دو میلی آمپر فقط لرزش خفیفی در بدن ایجاد می‏كند و جریانهای بالاتر از نه میلی آمپر سبب بروز شوك زودگذر در سطح بدن می‏شود و در جریانهای بالاتر از سی میلی آمپر خطر مرگ انسان را تهدید می‏كند. بطور كلی مقدار جریانی كه از بدن عبور می كند، بستگی به عوامل زیر دارد:

  • پتانسیل (ولتاژ) برقی كه شخص در معرض آن قرار گرفته است.
  • شرایط عایق بودن مكانی كه حادثه در آن محل اتفاق افتاده است.
  • مقاومتی كه پوست یا لباس شخص یا مجموعه آنها از خود نشان می‏دهند.
  • محل تماس بدن با جسم هادی.
  • فشار و میزان سطح تماس بدن با جسم هادی.

مسیر جریان برق

 وقتی جریان برق وارد بدن می‏شود، مسیر خود را از راهی كه كمترین مقاومت را دارد، انتخاب می‏كند و از نقطه‏ای نزدیك اتصال به زمین خارج می‏شود. این ورود و خروج سبب از بین رفتن بافتها و ضایعات شدید مانند از بین رفتن عضو و حتی مرگ می‏شود. بطور خلاصه جریان برق ممكن است از دست چپ به دست راست و بالعكس ، از دست راست به دست پای راست یا چپ، از دست چپ به پای چپ یا راست و یا از پای راست به چپ و بالعكس و یا از میان سیستم عصبی مركزی عبور كند، در هر حال اگر جریان برق به طریقی از بدن عبور كند كه قلب در مسیر آن قرار گیرد، این بدترین و مخاطره‏آمیزترین حالت برای مصدوم می‏باشد.

نوع جریان DC/AC

در برق گرفتگی نوع جریان نیز بسیار مهم است. جریان برق متناوب خطرناك‏تر از جریان برق مستقیم است. زیرا جریان متناوب باعث انقباض دایمی عضله شده و قطع جریان وصل شده به بدن طولانی می‏شود و در نتیجه آسیب وارده نیز تشدید می‏شود. البته در ولتاژهای بالا، جریان مستقیم اثر تخریبی بیشتری دارد و چون قوسهای الكتریكی جریان مستقیم سوزانده تر است بنابراین شدت سوختگی در جریان مستقیم به مراتب بیشتر از جریان متناوب است. از جمله منابع برق مستقیم می‏توان از باطری‏ها ، شارژرها و خازنها نام برد.

مقاومت بدن

با توجه به عناصر مختلف تشكیل دهنده بافتهای بدن، عبور جریان برق از آنها حرارتهای مختلف و در نتیجه ضایعات متفاوتی را ببار می‏آورد. مقاومت بافتهای بدن به ترتیب عبارتند از: استخوان ، چربی ، تاندون ، پوست ، عضله ، عصب و عروق خونی. به عبارت دیگر استخوان بالاترین مقاومت و مایعات داخل رگها كمترین مقاومت را دارند. پوست بدن نیز مقاومتهای مختلفی نسبت به جریان برق دارد. هر چه پوست ضخیم تر و جثه فرد بزرگتر باشد، مقاومت بدن نیز بیشتر خواهد بود و هر چه پوست مرطوبتر باشد، مقاومت آن كمتر می‏شود. می‏توان مقاومت بدن را بین 500 تا 1000 اهم در نظر گرفت. بنابراین اگر مثلاً از دو دست ولتاژ 220 ولت بگذرد، جریانی با شدت 440 تا 220 میلی ‏آمپر از بدن عبور خواهد كرد كه خطرناك است.

جریان قوی یا ولتاژ بالا

جریانهای قوی سبب انقباضات عضلانی شدید، بیهوشی شدید، بیهوشی فوری، فلج تنفسی و سوختگی‏های شدید می‏شود ، انقباضات عضلانی گاهی سبب پرتاب مصدوم و در نتیجه شكستگی استخوان می‏گردد. همچنین ولتاژ زیاد موجب ایجاد قوس الكتریكی و حرارتی معادل 2500 تا 4000 درجه سانتیگراد می‏شود كه حاصل آن گاهی ذغال شدن یك عضو و حتی تمام بدن می‏باشد. بنابراین در حوالی سیستم‏های انتقال انرژی برق با ولتاژ زیاد، خطر ایجاد قوس الكتریكی و سوختگی فوق‏العاده شدید وجود دارد. در ضمن حتی در مواردی كه عبور جریان برق قطع می‏شود، بلافاصله نباید به مدار نزدیك شد، زیرا اثر “خازنی“ مدار می‏تواند با تخلیه الكتریكی خود، سبب قوس الكتریكی شده و صدماتی را ببار آورد.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 تیر 1390 توسط vahid cheraghi
درباره وبلاگ


mostafamirzaei28@yahoo.com
Blog Skin
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو