تبلیغات
علوم پزشكی

علوم پزشكی
سلامتی وزندگی درکار:حق اساسی هرانسان

 

۸۷۴۵۴۱۱۳۵۱.jpg

 

 

 

 

 بیماری پوستی “اگزما با”‪ ۴۰‬درصد شایعترین بیماری شغلی بخصوص در مردان است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، “درماتیت پوستی”یا” اگزما” در اثر تماس مکرر با عوامل شیمیائی موجود در محیط ایجاد می‌شود که تحریکی و با خارش و آلرژی و تورم همراه باشد.

دکتر”علی اصیلیان” در حاشیه دومین روز این همایش افزود:کارگران ساختمانی، کارگران عملیاتی دکل‌های نفت و کشاورزان بیش از سایرین به این بیماری پوستی مبتلا می‌شوند.

وی اظهارداشت:‪ ۸۰‬درصد دلیل بروز اگزما مربوط به عوامل تحریکی ضعیف وقوی است که این موارد بیشتر درشوینده‌های خانگی و صنعتی، اسیدها و مواد قلیائی قوی موجود است.

این عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان‌گفت:عوامل دیگرمانند استعداد ارثی و تماس مستمر بامواد شوینده که در بین بانوان شایعتر است، نیز میزان ضریب ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

وی با تاکید بر این که افراد بسته به نوع کار باید از دستکش و کفش‌های بلند و محکم استفاده کنند،گفت: امکان سرایت این بیمار به روی دست و پا و ناخن وجود دارد و نیاز است کارگران لباس کار خود را جدای از دیگر لباسها قرار دهند.

وی، شستشوی دائم کمدهای کارگران و استحمام بعد از هر نوبت کاری را برای جلوگیری از ابتلای فرد به بیماری اگزما مورد تاکید قرار داد.

یک متخصص پوست و مو نیز در حاشیه این کنگره به خبرنگار ایرنا گفت: کلیه خوابگاهها از جمله دانشجوئی،نظامی و ورزشی در زمینه رعایت بهداشت پوست و مو نیاز به نظارت بیشتری دارند.

دکتر “مهران فرجادی ” افزود: به دلیل جمعیت بسیار و ارتباط زیاد ساکنین این خوابگاهها با یکدیگر، انتقال بیماری‌های پوست و مو به سرعت و در طیف وسیع انجام می‌گیرد.

وی اظهارداشت:درسالهای اخیر،اداره بهداشت نسبت به‌این موضوع توجه بسیاری نشان داده اما لازم است که تمام دستگاههای ذیربط و خود ساکنین این مکانها نسبت به رعایت بهداشت فردی و جمعی خود اهمیت دهند.

وی افزود: “شپش” و بیماری‌های” قارچی پوست و مو”از بیماری‌هائی است که در صورت مشاهده باید بسرعت تحت درمان قرارگیرد درغیراینصورت این بیماری شیوع پیدا می‌کند و کنترل آن سخت می‌شود.

وی تاکیدکرد:مسوولان خوابگاهها باید دراین زمینه حساسیت و سختگیری بیشتری بخصوص در زمینه استفاده از وسایل شخصی و شستن کامل حمام داشته باشند و با متخلفین برخورد کنند.

همچنین یک عضو انجمن متخصصان پوست و مو ایران گفت: استفاده از ” کرم ضد آفتاب”بدون تجویز پزشک،ممکن است به دلیل عدم انطباق با پوست فرد زیان‌آور باشد.

پرفسور ” گیتا فقیهی” در حاشیه دومین روز ازسومین کنگره سراسری تازه‌های بیماری‌های پوست و سالک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کرم‌های ضد آفتاب بر اساس اندازه، جنس و رنگ پوست متفات است بنابراین افراد باید با مراجعه به پزشک، کرم مورد نیاز خود را دریافت کنند.

وی اظهارداشت: تجویز خودسرانه و تهیه کرم‌های مختلف از جمله “ضدآفتاب” و ” مرطوب‌کننده “از مکان‌هایی غیر از داروخانه و مراکز فروش کالاهای آرایشی و بهداشتی موجب بروز بیماری‌های پوستی و حساسیت می‌شود.

وی با اشاره به این که استفاده از کرم ضدآفتاب درفصل زمستان نیز بیش از فصل تابستان توصیه می‌شود، گفت:در فصل زمستان به دلیل عبور نور”‪ “UV‬از ابر میزان صدمه‌رسانی نور به پوست بخصوص در پوست‌های خشک بیشتر است.

وی افزود:میزان صدمات پوستی بعد از بارندگی برف و باران به دلیل انعکاس مستقیم نور دو چندان می‌شود.

فقیهی بابیان این که “خشکی دست”از شایعترین بیماریهای پوستی فصل زمستان است، گفت: خشکی پوست و دور چشم ، ترک پوست، پوسته زدن و قرمز شدن نیز از دیگر بیماریهای شایع پوستی است که افراد باید برای محافظت از پوست خود با نظر پزشک از کرم‌های مخصوص این فصل استفاده کنند.

در سومین کنگره سراسری تازه‌های بیماری‌های پوستی و سالک که تا فردا ادامه دارد،‪ ۱۳۰‬مقاله بصورت سخنرانی وپوستر ازسوی متخصصان‌حرف مختلف پزشکی ارایه شده و موضوعات درمان با لیزر، ارتباط بیماری‌های پوستی با قلب و عروق ، بیماری‌های داخلی و اطفال مورد بررسی قرار می‌گیردادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 آذر 1388 توسط vahid cheraghi
درباره وبلاگ


mostafamirzaei28@yahoo.com
Blog Skin